Strona główna » Ranking: TOP 5 najlepszych alkomatów w 2022 roku

Ranking alkomatów 2022

W tym rankingu przedstawiamy krótki przegląd tego typu urządzeń. Alkomaty są przydatne w wielu sytuacjach, a ich użycie może wnosić wiele korzyści. Alkomaty mają szerokie zastosowanie. Używa się ich m.in. w policji, służbach ochrony, firmach transportowych. Są też popularne wśród osób prywatnych, które chcą kontrolować swoje spożycie alkoholu. Alkomaty służą do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. mają one różne formy, ale najczęściej są to urządzenia przenośne, które można nosić ze sobą. Są one wyposażone w ustnik, który należy przyłożyć do ust i wydychać powietrze. Wynik pomiaru jest wyświetlany na wyświetlaczu.

Alkomat to urządzenie, które powinniśmy posiadać w domu z jednej strony dla bezpieczeństwa, by nie wsiadać po spożyciu alkoholu do samochodu, a z drugiej, że jest to ogromna oszczędność w przypadku niepewności. Bardzo często zdarzają się takie poranki, że po uroczystości czy imprezie rano czujemy się dobrze, jednak we krwi nadal mamy te 0,2-0,5 promila, co po nowelizacji przepisów grozi mandatem w wysokości 2500 zł. Dlatego poznaj ranking alkomatów 2022 i wybierz odpowiedni dla siebie.

ranking alkomatów 2022
Obraz autorstwa Freepik

Alkomat podręczny
Xblitz Spirit

Alkomat podręczny
Aisko BACscan F-30

3 miejsce na najlepszy produkt

Alkomat podręczny
AlcoFind Expert

2 miejsce na najlepszy produkt

Alkomat podręczny
Promiler AL 8000 Plus

1 miejsce na najlepszy produkt

Alkomat podręczny
PRO-X5 Plus

Alkomat z sensorem półprzewodnikowym: Xblitz Spirit

5 miejsce alkomat

Na piątej pozycji naszego rankingu znalazł się alkomat Xblitz Spirit. Jest to bardzo prosta i tania konstrukcja wyposażona w sensor półprzewodnikowy. Wystarcza na około 500 pomiarów lub 6 miesięcy, po tym okresie należy wysłać urządzenie do bezpłatnej kalibracji producenckiej. Zaletą tego alkomatu jest nie tylko cena, ale także rozmiary – jest on bardzo mały, wręcz kieszonkowy. W zestawie posiada 5 ustników, a czytelny, wyraźny wyświetlacz z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku daje wynik badania. Dzięki diodzie powiadomień wiemy, kiedy urządzenie jest gotowe do działania (należy odczekać około 40 sekund po uruchomieniu alkomatu przed badaniem). O zasilanie tego alkomatu dbają 2 standardowe baterie AA. Jest to dobre rozwiązanie do sporadycznego użytku, jednak sensor półprzewodnikowy jest bardzo czuły i należy odpowiednio się do badania przygotować. Wszelkie mycie zębów, spożywanie posiłków, napojów czy woń perfum mogą łatwo zaburzyć wynik.

Alkomat z sensorem elektrochemicznym: Aisko BACscan F-30

4 miejsce alkomat

Na czwartym miejscu proponujemy już nieco bardziej profesjonalny produkt, jakim jest alkomat BACscan F-30. Posiada on już sensor elektrochemiczny, który reaguje tylko na alkohol etylowy. Dzięki temu pewność pomiaru jest większa i samo urządzenie jest bardziej odporne na bodźce z otoczenia (jedzenie, napoje, perfumy, pasta do zębów – nie zakłócą badania). Ze względu na różny sposób pomiarów (miligramy na litr lub promile) by uniknąć w towarzystwie niejasności alkomat ma wbudowaną funkcję alarmu i kiedy stężenie alkoholu przekroczy dopuszczalne 0,2 promila otrzymamy odpowiednią informację. Kalibrację alkomatu zaleca się co około 12 miesięcy lub 500 pomiarów (w przeciągu 24 miesięcy kalibracja u producenta jest darmowa). Alkomat jest zasilany bateryjnie i zawiera ustnik. Jego rozmiar również ułatwia przechowywanie czy zabranie w kieszeń ze sobą na wszelkie wyjazdy.

3 miejsce na najlepszy produkt

Alkomat z sensorem elektrochemicznym klasy premium: AlcoFind Expert

3 miejsce alkomat

Na trzeciej pozycji znalazł się alkomat AlcoFind Expert, który również posiada znacznie dokładniejszy sensor elektrochemiczny klasy premium, który jest stosowany również w podstawowych alkomatach policyjnych. Ten kieszonkowy alkomat z wyraźnym ekranem sprawdzi się świetnie w wielu sytuacjach zarówno domowych jak i do mniejszych firm, by skontrolować pracowników. Przygotowuje się do pracy zaledwie 15 sekund, jest prosty w obsłudze, posiada zasilanie bateryjne a kalibracji wymaga co około 500 pomiarów. Bardzo przydatną funkcją jest to, że alkomat sam przypomina o tym, że nadszedł czas na kalibrację po 500 badaniach.

2 miejsce na najlepszy produkt

Alkomat z sensorem elektrochemicznym QMol 2.0 i systemem PSD: Promiler AL 8000 Plus

2 miejsce alkomat

Nieco droższą propozycją z czułym, profesjonalnym sensorem elektrochemicznych QMol 2.0 jest alkomat Promiler AL8000 Plus. Daje on bardzo dokładny wynik z dokładnością do tysięcznych części promila (poprzednie modele zaledwie do setnych części), co przekłada się na jeszcze większą pewność badania, szczególnie w sytuacjach „na krawędzi”. Sensor ten wymaga kalibracji nieco rzadziej, bo starcza na około 1000 pomiarów, a sam alkomat jest zabezpieczony systemem PSD, który blokuje możliwość wykonania pomiaru w przypadku nieprawidłowej pracy sensora. Alkomat jest również odporniejszy na temperatury i pozwala na dokładne badania w temperaturze od 5 do 50 stopni Celsjusza (poprzednie modele pozwalały na pracę w granicach 10-20 stopni Celsjusza).

1 miejsce na najlepszy produkt

Najlepszy alkomat podręczny: PRO-X5 Plus

1 miejsce alkomat

Nareszcie odpowiemy na pytanie: jaki najlepszy alkomat w 2022 roku? W naszym rankingu najwyżej uplasował się model AlcoFind PRO-X5 Plus. Jest to niezawodny i łatwy w użytku alkomat z platynowym sensorem elektrochemicznym. 4 cyfrowy wyświetlacz LCD jest bardzo wyraźny. Jego dokładność jest do 2 miejsc po przecinku. Alkomat gotowy do pracy jest w ciągu 15 sekund, a badanie zajmuje zaledwie 3 sekundy. Co 12 miesięcy (lub 500 pomiarów) powinniśmy wykonać kalibrację u producenta. Dzięki swoim parametrom zamkniętym w obudowie o wymiarach 10,7×4,7 cm możemy powiedzieć, że jest to najlepszy alkomat w 2022 roku.

Jaki alkomat wybrać? - Podsumowanie

Podsumowując, przy wyborze alkomatu należy się kierować przede wszystkim częstotliwością zapotrzebowania. Wybierając alkomat, ranking 2022 z pewnością Ci w tym pomoże. Jeśli korzystasz z alkomatu sporadycznie, samemu, kilka razy do roku po imprezach rodzinnych, to dobrym wyborem będzie model za niecałe 130 złotych z pozycji piątej, o ile będziesz pamiętał o jego działaniu i odpowiednio przygotujesz osobę do badania. Samo badanie również w tańszych modelach trwa dłużej (przygotowanie alkomatu około 40 sekund, zaś w droższych około 15). Jeśli chodzi o alkomaty, ranking obejmuje także droższe modele, które sprawdzą się w małych firmach do wielu kontroli czy do częstszego użytku. Mają dokładniejszy sensor, który wychwytuje tylko i wyłącznie alkohol etylowy. Znacznie łatwiej będzie nimi dokładnie zbadać większą ilość osób w krótszym czasie. Jeśli lubisz bezobsługowość i wygodę, warto kierować się dodatkowymi funkcjami – przypomnieniem o kalibracji, powiadomieniem o przekroczonej dopuszczalnej ilości alkoholu w wydychanym powietrzu, obecnością diody powiadomień czy małym rozmiarem.